Hello Spring!

Hello Spring!

Dziś przywitaliśmy kalendarzową wiosnę! Czy dostrzegliście jej pierwsze oznaki w swojej okolicy?

Ta wyczekiwana po zimie pora roku jest celebrowana na całym świecie. Ludzie ciesząc się z nadchodzącego ciepła, dłuższych dni i rodzącego się życia świętują przyjście wiosny na różne sposoby. W ramach naszych kulturowych wędrówek Accencie chcemy Wam przedstawić najciekawsze zwyczaje.

????

 Święto Holi w Indiach – jest to szereg festiwali oraz zabaw, w których główną rolę grają kolory. Ich różnorodność symbolizuje życie oraz wszystkie pozytywne aspekty rodzącego się wiosny. Święto Holi ma ścisły związek z hinduizmem, ale jego wesoła atmosfera sprawia, że staje się popularne również poza Indiami.

????

 Uciekający ser w Wielkiej Brytanii – w hrabstwie Gloucestershire znajduje się wzniesienie Cooper’s Hill, na którym organizowane są zawody pogoni za serem! Okrągły bochen chleba rozpędzany jest ze szczytu, a uczestnicy wydarzenia pędzą za nim w dół zbocza.

????

 Kwitnące Hanami w Japonii – jednym z symboli Japonii jest kwitnąca wiśnia. Rozkwit tego drzewa jest na tyle ważny dla Japończyków, że w jego czasie organizowane jest jedno z ważniejszych świąt – Hanami. W tym dniach ludzie spotykają się ze sobą, celebrują nadejście wiosny i piękno natury. Zwyczaj mówi, że każdy powinien przynajmniej na pół godziny przysiąść pod kwitnącymi drzewami.

????

 Wiosenny Nowy Rok w Iranie – perski kalendarz rozpoczyna się dokładnie w nasz pierwszy dzień wiosny. Celebrowanie go objawia się zabawami przy ognisku, dekorowaniem domów kwiatami i bardzo radosną atmosferą. Wówczas rodziny i znajomi spotykają się przy wspólnym stole, gdzie ważną rolę odgrywa miska z wykiełkowanym zbożem – symbolem odrodzenia.

????

 Festiwal Jajecznicy w Bośni – jajka w okresie świątecznym pojawiają się na naszych stołach przy okazji Wielkanocy, w Wielkiej Brytanii czekoladowe odpowiedniki dzieci znajdują w ogródkach, ale warto wiedzieć, że rola wiosennego jajka ważna jest również na Bałkanach. Podczas bośniackiego święta ten symbol życia pojawia się na talerzach w formie jajecznicy. Ucztom towarzyszą tańce i radosne zabawy np. wskakiwania w zimne nurty rzeki.

????

 Cień Pierzastego Węża w Meksyku – w wiosenną równonoc tysiące ludzi pojawia się przy świątyni Kukulkana w Chichen Itza. Posługując się niesamowitą wiedzą astronomiczną oraz umiejętnościami budowniczymi starożytni Majowie piramidę, na której możemy podziwiać niesamowity spektakl. Kształt budowy sprawia, że cień rzucony na schody przypomina wijącego się po nich węża, który w pierzastej formie był uznawany przez Majów za boga życia, natury i płodności.

Top