Planety Odkrywców – relacja z warsztatów

Każdy nas może zostać odkrywcą, granicą jest jedynie nasza wyobraźnia.

W tym roku w Accencie pokazaliśmy, że nie potrzebujemy wielkich podróży by przeżywać przygody i uczyć się, wystarczy mieć głowę pełną fantazji i ciekawości świata.

Podczas naszych warsztatów poznaliśmy cudownych Podróżników Wyobraźni, którzy nie bali się iść w nieznane i czekali z niecierpliwieniem na nowe doświadczenia. Dziecięcy zapał i otwarte serca sprawiły, że atmosfera tego czasu była wyjątkowa.

Cały czas towarzyszył nam język angielski, który nie był przeszkodą. Stosowaliśmy tą tak bardzo ważną dla Accentu zasadę „mój przyjaciel błąd”. Każdy ma prawo do błędów, również poprzez nie się uczymy. Dzieci wzajemnie pomagały sobie odnajdywać właściwe słowa – co było naszym wielkim sukcesem. Starałyśmy by nie bały się rozmawiać po angielsku i tak się stało.

Nasza grupa była dwujęzyczna – trójka chłopców pochodzących ze Stanów Zjednoczonych wzbogaciła tegoroczne wakacje. Dzieci bardzo szybko przełamały zawstydzenie i nie musiałyśmy naciskać by zaczęły same od siebie używać języka angielskiego, nie tylko podczas trwania różnych czynności, ale również w czasie wolnym. Mało tego, bracia z zagranicy z wielką chęcią uczyły się polskich słówek.

Pojawiły się znajomości, uśmiechy, starsze dzieci pomagały młodszym.

Pozwólcie byśmy zabrali Was w podróż przez wspomnienia z naszych przygód.

Rozpoczęliśmy warsztaty od poznania się, dowiedzenia się o siebie parę faktów tak by nowi ludzie przestali być obcy. Wspólne zabawy były świetną integracją, a rywalizacja odbywała się w duchu początkujących przyjaźni.

W pierwszy dzień poznawaliśmy słowa związane ze sportami, dzieci rozmawiały o swoich ulubionych aktywnościach. Mówiliśmy też o zabawach popularnych w różnych krajach. Nic tak nie wspiera nauki jak doświadczenie, dlatego przypomnieliśmy sobie jak grać w „Chinese whispers” oraz na placu zabaw „Hide and seek” . Narysowaliśmy też kochane przez wszystkie pokolenia „klasy”.

W poniedziałek uczestnicy zaczęli prowadzić swoje Paszporty Odkrywcy, które każdego dnia były uzupełniane o materiały i prace z tematyki przewodniej.

Pierwszy dzień minął, a my już nie mogliśmy doczekać się kolejnego. Praca z takim teamem to czysta przyjemność. Excellent! (jak powiedziała nasza najmłodsza uczestniczka 🙂 )

Wtorek był dla nas wizytą na planecie łasuchów. Nie tylko dzieci uczyły się zadawać pytania dotyczące potraw, ale też wzbogacały słownictwo. Hitem pośród nowych zabaw było „Nessie likes” ,podczas której, dzięki zrozumieniu słówek, uczestnicy mieli za zadanie „łowić” daną potrawę, warzywo czy owoc, a następnie zrobić ulubioną zupę smoka! Każdy uzupełniał przepis na sałatkę owocową, którą mógł potem wykonać w domu.
Na drugie śniadanie dzieci skosztowały owocowych smakołyków. Pokazaliśmy, że nie tylko słodycze są pyszne! 🙂

Zwierzęta dzielą z nami życie, pojawiają się wszędzie w naszym otoczeniu. Od małych puchatych kotków, przez wierne psy, po groźne tygrysy – każdy z nas ma swoje ulubione zwierzę. O tym rozmawialiśmy podczas zajęć. Każdy z uczestników otrzymał szablon na maskę z ulubionych zwierzęciem, który miał ozdobić. Sale Accentu wypełniły się wesoły stadem różnorodnych zwierząt!
Nasi dzielni odkrywcy mieli za zadanie wsłuchiwać się w odgłosy zwierząt afrykańskich i odgadywać ich gatunki. Świetnie im szło, a uwierzcie, nie było to łatwe! Były też quizy i zgadywanki, a dla najmłodszej uczestniczki kolorowanki! 🙂

Czwartek przyniósł nam ekscytujące zadania dla młodych archeologów, którzy nie tylko uczyli się teorii, ale też podczas wyjścia do parku prowadzili wykopaliska w osiedlowej piaskownicy! Odrysowywaliśmy monety i zaprojektowaliśmy własne antyczne monety, nazywaliśmy wybranego przez siebie dinozaura (kto by nie chciał mieć takiego zwierzaczka w domu! 🙂 ). Dzieci musiały też wykazać się sokolim okiem podczas układanek. Każdy z uczestników otrzymał alfabet grecki za pomocą, którego miał się podpisać. W sali odbyło się też wielkie poszukiwanie schowanych dinozaurów.

W ostatni dzień zawitaliśmy na planetę bohaterów by spotkać się z naszymi ulubionymi postaciami bajek. Dzieci pokazywały swoją wiedzę na temat postaci. Zostali podzieleni na dwie konkurujące ze sobą grupy. Każda grupa była mieszana językowo, a jej zadaniem było napisanie zarówno polskich jak i angielskich imion bohaterów oraz nazw bajek. Tak dzieci uczyły się angielskiego, a nasi zagraniczni przyjaciele polskich słówek. Później wspólnie uzupełnialiśmy luki w tekście piosenki wielkiego hitu Disneya „Hakuna Matata”.
Dzieci wykazały się też niezwykłą kreatywnością podczas tworzenia swojej hybrydowej postaci.

Na samym końcu, tuż przed ciepłymi pożegnaniami, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, na którym każdy Podróżnik dumnie trzyma swój paszport odkrywcy.

Każde warsztaty w Accencie są inne, każde wyjątkowe. Tegoroczne pokazały jak niezwykłą umiejętność posiadają dzieci: to ich otwarte umysły i serca – zarówno na nowe znajomości jak i doświadczenia. Pełne zapału kiedy angażowały się w każdy dzień. Zabawa była narzędziem nauki, ale była nią również chęć zbliżenia się do drugiego człowieka. Dzieci komunikowały się między sobą dwujęzycznie i nawet kiedy nie do końca mogły się zrozumieć korzystały z gestów lub po prostu uśmiechu – pięknie było na to patrzeć.

Właśnie ten niesamowity kontakt, ćwiczenie umiejętności komunikowania jak i nowe znajomości są wartością dodaną warsztatów w Accencie. One obok nauki i zachęcania do zaangażowania w każdą czynność przyświecają naszej szkole.

Zapraszamy do galerii! https://accentdladzieci.pl/wakacje-dla-dzieci/wakacje-2020-w-accent-language-school/

Top